Upozornění - od 2.4.2024 do 22.5.2024 proběhne přechodná úprava provozu na pozemních komunikacích (Chmelná-Jeníkov). Viz. úřední deska.

Další schůze zastupitelstva obce je naplánována na 23. 4. 2024 od 20:00.

Soutěž SDH Chmelná a SDH Miřetice

Soutěž SDH Chmelná a SDH Miřetice 6. kolo Benešovské hasičské ligy

- V sobotu 29. srpna 2020 se v Miřeticích v tamním sportovním areálu konal III. ročník soutěže O pohár obcí Chmelná a Miřetice, která byla závěrečným 6. kolem XII. ročníku seriálu Benešovské hasičské ligy 2020. Opět se tedy dva sousedící sbory SDH Chmelná a SDH Miřetice vzájemně chopily pořadatelství. V letech 2018 a 2019 byla při závěrečném vyhlašování výsledků ligy chmelenskomiřetická soutěž vyhodnocena jako „Nejlepší soutěž BNL”, a tak se soutěž zorganizovala i potřetí.

Všechny soutěžící a návštěvníky znovu po roce přivítalo výborně vybavené sportoviště s dokonalým zázemím v příjemném prostředí za vsí obklopené loukou a lesíkem. Dráha byla ještě den před soutěží nakrátko posekána a vyznačená široká, aby všichni dobře viděli a nezakrývali si navzájem výhled. Nově byl na náběhu k základně položen provizorní tartanový povrch, který zajišťoval společně s dlážděnou základnou a travnatou dráhou bez výškových rozdílů téměř ideální podmínky pro požární útoky. Také pro diváky bylo připraveno na vyvýšené mezi za základnou místo s lavičkami s dokonalým výhledem na dráhu.

Po deváté hodině se postupně začali sjíždět soutěžící, kterých nakonec přijelo 24 družstev mužů a 17 družstev žen. Bylo zde také vidět závodníky nejen z Benešovska, ale i z jiných okresů a týmy, které se v minulých letech zúčastňovaly jiných hasičských lig a které byly díky jarní koronavirové epidemii, nemoci Covid - 19 pro rok 2020 zrušeny.

Na soutěžích BNL je vždy na dobře přístupném a viditelném místě umístěna kasička, kam mohou všichni přispět jakoukoli částkou na charitativní projekt. Tentokrát byla tato sbírka rozšířena, a ještě před zahájením soutěže do prvního startovního výstřelu probíhala také charitativní tipovací soutěž o soudek piva, kdy si mohl každý za 20 a více korun vsadit, jaký nejlepší čas padne v každé kategorii (muži a ženy).

Ještě před zahájením soutěže jsme zjistili, že v palivové nádrži chmelenské stříkačky je málo benzínu a pro jistotu by bylo dobré trochu paliva doplnit. Benzín Vervu 100 jsme sehnali od chlumského týmu, a tak jsme mašině dopřáli 5 litrů prémiového paliva. Na tento nášup oktanů není chmelenská stříkačka zvyklá, protože dostává „pouze“ 98, ale v minulosti už také 100 oktanový benzín okusila.  Po nástupu a doladění časomíry soutěž začala. Pořádající družstvo Chmelná muži šli na start šestí a zadařilo se. Navzdory tomu, že chmelenští hasiči začali soutěžní sezónu před týdnem, byl jejich výkon výborný a dosažený čas 17:88 vteřiny jejich nejrychlejším v této a minulé (17:94) sezóně BNL. Voda šla ze stříkačky, po osmé vteřině a orientačně naměřený výstřik byl 16:97 (loni 16:70). V celkovém pořadí to znamenalo 5. místo. Před soutěží byl tým chmelenských mužů v celkovém hodnocení BNL bez jediného bodu a průběžně na děleném posledním 31. místě. Pátým místem na této závěrečné soutěži v Miřeticích získalo družstvo Chmelná muži do hodnocení 11 bodů a ve výsledném pořadí seriálu BNL 2020 skončilo celkově na 19. místě z celkem 37 týmů.

V základním kole kategorie mužů zvítězily Drahňovice s časem 16:85, druhá byla Špona Chářovice, kde na rozdělovači běhá ze Chmelné Tomáš Martínek ml. s časem 16:93. Ti si v závěrečném rozstřelu s časem 14:35 vteřiny na 2 „B” zaběhli i pro sud piva za první místo. V kategorii PS 12 bez úprav soutěžily tři týmy. První místo obsadily Miřetice, druhý byl Křížov a nedokončily Břežany.

Na poslední soutěži zařazené do seriálu Benešovské hasičské ligy tradičně běhají i družstva složená z výběru jednotlivců z různých týmů, takzvané All Stars, do kterého se také na rozdělovači v mužích, tak jako v roce 2016, 2017, 2018 a 2019 dostal Tomáš Martínek ml. čp. 39. Ten se ale tentokrát nemohl z pracovních důvodů této prestižní záležitosti zúčastnit. Nemohl ani první náhradník, a tak na rozdělovači běžel za All Stars třetí adept. Po základním kole mužské kategorie tento hvězdný tým sice předvedl nedokončený útok, ale jeden proudař měl sestřik v čase 16:62 vteřiny na 3 „B”.

Po krátké přestávce na přestavění dráhy na 2 hadice „B” a občerstvení rozhodčích nastoupily na závodiště ženy, které také předvedly skvělé výkony a byly pěknou podívanou pro mužskou část publika. V základní části kategorie žen si nejrychleji vedly favoritky ligy z Malovic a jejich čas 17:64 vteřiny nikdo nepřekonal. Bylo to pro ně jistě zasloužené vítězství nejen na této soutěži, ale také prvenství celé BNL 2020. Druhé byly Radošovandy a třetí holky z Chlumu, za které na pravém proudu běhá ze Chmelné Barbora Martínková čp. 39. Tým Daměnice ženy, kde také na pravém proudu běhá ze Chmelné Iveta Filipová čp. 7 skončil pátý.

Chmelenská děvčata, která se po dlouhé době, přesně po dvou letech a čtyřech dnech, objevila znovu na závodní dráze, předvedla parádní výkon. Dosažený čas 21:83 vteřiny znamenal pěkné 11. místo. Holky v této sestavě trénovali pouze jednou, a to v pátek před soutěží od 9:00 hodin ráno.

S neupravenou PS 12 si pro první místo přijely ženy z Vilic, které za sebou nechaly hasičky z Nové Vsi. Po posledním útoku základního kola ženské kategorie přišel také na řadu All Stars tým holek. Do tohoto týmu se, tak jako v roce 2017, 2018 a 2019 dostala na proud Barbora Martínková čp. 39 soutěžící za chlumské ženy.

Po přestávce následoval závěrečný nástup a vyhlášení výsledků 105. soutěže v rámci Benešovské hasičské ligy. Soutěž byla vyhodnocena, rozdány poháry, věcné ceny a originální diplomy na kterých byla tentokrát silueta miřetického košaře u chmelenské kádě. Odměněni byli také paní a pan rozhodčí, kdy každá dostala od předsedkyně rady BNL Kateřiny Škvorové květinu, jen startér Radek obdržel salám. Úplně na samotný závěr vyhlašování oznámil moderátor nejen hasičských soutěží BNL, ale i pohárovek a memoriálů Jirka Černík, že ho v dalších letech v roli moderátora nejspíš nepotkáme, což je obrovská škoda, protože soutěže s jeho komentářem a průvodním slovem mají o několik stupňů vyšší úroveň, jsou přehledné a mají styl a šťávu. No uvidíme. Na závěr byl Jirka odměněn dlouhotrvajícím potleskem.

Do zajišťování a průběhu soutěže se zapojili občané z obou vesnic, další se přišli podívat a fandit svým týmům. Pro některé diváky to byl nevšední zážitek, protože podobnou soutěž na takové úrovni ještě neviděli a pochvalovali si nejen jedinečnou atmosféru, rychlý průběh, ale i pěkné výkony soutěžících, moderování celé akce a bohatě vybavené stánky s výborným občerstvením. Celý soutěžní den proběhl úspěšně, až na chladnější počasí a občasné mrholení, ale naštěstí nefoukalo. Doufáme, že se tak jako v minulém a předminulém roce pořadatelům podařilo připravit pěknou soutěž a vše proběhlo bez problémů. Poslední závěrečné kolo seriálu Benešovské hasičské ligy se v Miřeticích konalo podruhé.

Na této soutěži v Miřeticích pořádané společně sbory dobrovolných hasičů Chmelné a Miřetic chmelenští muži obsadili v celkovém pořadí 5. místo a do hodnocení seriálu Benešovské hasičské ligy získali 11 bodů. Protože to byla třetí účast SDH Chmelná na soutěži zařazené do BNL není hodnocení z prvních třech soutěží. Dohromady s 0 body z Olbramovic (pořádaly Tomice), 0 body z Makova, 0 body z Jankova a 0 body z Daměnic má SDH Chmelná 11 bodů a v průběžném pořadí Benešovské ligy 19. místo z 37 družstev.

Chmelenské ženy obsadily v celkovém pořadí 11. místo a v hodnocení seriálu Benešovské hasičské ligy nezískaly žádný bod, protože v ženské kategorii se body udělují jen do 7. místa. Jelikož to byla první soutěž tohoto družstva na BNL 2020, nemají ze soutěží zařazených do Benešovské ligy žádný bod a v průběžném pořadí Benešovské hasičské ligy zaujímají dělené 14. místo z 25-ti družstev.

Autor: Správce Webu