Chmelná u Vlašimi

Upozornění - od 2.4.2024 do 10.5.2024 proběhne přechodná úprava provozu na pozemních komunikacích (Chmelná-Jeníkov). Viz. úřední deska.

Další schůze zastupitelstva obce je naplánována na 21. 5. 2024 od 20:00.

Hasičská soutěž O pohár obcí Chmelná a Miřetice

6. srpna 2023 – Soutěž v požárních útocích v Miřeticích pořádaná společně SDH Chmelná a SDH Miřetice. 7. kolo XV. ročníku Benešovské hasičské ligy a 12. kolo Extraligy České republiky.

V neděli 6. srpna 2023 se v Miřeticích v tamním sportovním areálu konal VI. ročník soutěže O pohár obcí Chmelná a Miřetice, která byla 7. kolem XV. ročníku seriálu Benešovské hasičské ligy 2023. Přestože se oba sousedící sbory, SDH Chmelná a SDH Miřetice, poslední tři roky příliš hasičských soutěží nezúčastňují, opět se domluvily a chopily se pořadatelství. V letech 2018, 2019 a 2020 byla při závěrečném vyhlašování výsledků Benešovské hasičské ligy chmelenskomiřetická soutěž vyhodnocena jako „Nejlepší soutěž BNL”. Od té doby se sice kategorie Nejlepší soutěž BNL již nevyhlašuje, přesto na ni i v roce 2021 byly ty nejlepší reference a v roce 2022, kdy byla soutěž zařazena do Extraligy České republiky byl její průběh i přes velmi špatné počasí hodnocen ze strany soutěžících i činovníků extraligy kladně. Soutěž se tedy zorganizovala i pošesté. Tak jako v roce 2022 i tentokrát byla soutěž zařazena nejen do seriálu Benešovské hasičské ligy, ale také do Extraligy České republiky. Pro oba sbory, SDH Chmelná a SDH Miřetice, to bylo podruhé v jejich historii, co organizovaly hasičskou soutěž na republikové úrovni, kde se představily špičkové týmy z celé vlasti.

Na přípravách pro zajištění co možná nejlepší úrovně této významné akce se celý začátek léta intenzivně pracovalo, aby bylo všechno co možná nejlepší a dokonalé. Hlavní přípravy proběhly o víkendu. V pátek se silničním válcem uválcovala dráha a zajišťovaly další věci, v sobotu se připravovalo občerstvení, stany a jiné záležitosti.

Jelikož se jednalo o nedělní závod, byl pro soutěžící a hosty, kteří do Miřetic přijeli z předchozích soutěží ve Zdislavicích a v Budíkovicích u Třebíče již v sobotu v podvečer připraven mejdan, kde celý večer zpestřoval dýdžej reprodukovanou hudbou a hosté se bavili až do 3:00 hodin do rána. Závodníci ze vzdálenějších míst republiky také v Miřeticích do nedělního rána přespávali ve stanech.

V neděli ráno všechny soutěžící a návštěvníky již po šesté opět přivítalo výborně vybavené sportoviště s dokonalým zázemím v příjemném prostředí za vsí obklopené loukou a lesíkem, jen počasí bylo bohužel deštivé a chladné. Tartan společně s dlážděnou základnou a travnatou dráhou zajišťovali téměř ideální podmínky pro požární útoky. Také pro diváky bylo připraveno na vyvýšené mezi za základnou místo s lavičkami s dokonalým výhledem na dráhu. Jelikož po celý den vytrvale pršelo posloužili divákům stany a v tomto počasí byla plně využita i velkokapacitní hala, která je součástí miřetického sportovního areálu, kde mnoho závodníků i diváků nalezlo přístřeší s posezením. U občerstvovacích pultů, byla k dispozici široká nabídka nápojů a různých jídel, míchaná vajíčka, česneková polévka, gulášová polévka, palačinky, bramboráky, pečené vepřové a kuřecí maso, kuřecí stripsy, smažený nakládaný hermelín, těstovinový salát, párek v rohlíku a klobásy.

Sedmé kolo Benešovské hasičské ligy a dvanácté kolo Extraligy České republiky v požárních útocích v Miřeticích bylo po kuňovské soutěži v pořadí druhou soutěží družstva SDH Chmelná sezóny 2023. Hasičské soutěže byly sice v okolí i jinde v plném proudu, ale pro nedostatek závodníků SDH Chmelná absolvoval dosud soutěže pouze v bezprostředním sousedství, v Kuňovicích a svou v Miřeticích.

Po půl osmé se do Miřetic postupně začaly sjíždět zbývající soutěžní týmy, kterých nakonec přijelo 49 mužů a 23 žen. Bylo zde vidět nejen závodníky kteří se pravidelně zúčastňují BNL, ale i borce ze všech koutů naší vlasti. Protože se jednalo o soutěž, jejíž bodování bylo řazeno do dvou rozdílných lig a EXČR byla BNL nadřazena, byla pravidla pro účast na BNL upravena.

I přes vytrvalý déšť byla přesně podle harmonogramu soutěž v 9:15 hodin zahájena nástupem, kde zazněla státní hymna, byly představeni rozhodčí a závodníci byli stručně seznámeni se pravidly.

Bezprostředně po nástupu soutěž začala a byly k vidění pěkné výkony. Výborné výsledky mělo mnoho týmů, ale 15 družstev si odváželo nepopulární „N”, čemuž do jisté míry přispělo i deštivé a chladné počasí. V průběhu došlo i ke zranění, kdy si pravý proudař z Nahorub vymknul rameno, přesto tento tým pokus dokončil, ale tento borec musel být ošetřen rychlou zdravotnickou službou. Po tuto dobu byla soutěž přerušena a čekání na sanitku a odborné ošetření zabralo nějaký čas.

Pořádající družstvo Chmelná muži šlo na start až na samotném závěru mužské kategorie. Na tuto soutěž se vůbec netrénovalo a do nedělního rána se ještě nevědělo, jestli vůbec Chmelná bude soutěžit. Nakonec se ale tým dal během dopoledne dohromady a v závodech nastoupil. Složení týmu bylo obdobné jako v minulém roce, kdy zaběhl osobní rekord (16:99 s.) a dosáhl výborného umístění. Opět byl z SDH Chářovice zapůjčen výkonný stroj a k terčům běželi rychlí proudaři, jeden ze 140 kilometrů vzdáleného Klokočí u Frýdštejnu od Turnova, druhý znedalekých Sedmpán. Na základně proběhlo vše hladce, voda šla ze stříkačky krátce po osmé vteřině, hadice byly roztažené perfektně a proudaři běželi výborně, jenže pravý bohužel na konci upadl, což znamenalo značnou časovou ztrátu. Levému proudaři, borci z Klokočí, se povedlo zasáhnout terč v 17:62 vteřině, ale pravý terč se zastavil až na hodnotě 22:73 vteřiny, což byl i výsledný čas. Pro SDH Chmelná tento útok na soutěži znamenal v hodnocení Benešovské hasičské ligy 17. místo. Mezi borci z celé republiky to byl na soutěži 32. nejrychlejší čas.

Po krátké přestávce na přestavění dráhy na 2 hadice „B” a občerstvení rozhodčích nastoupily na závodiště ženy, které také předvedly skvělé výkony a byly pěknou podívanou pro mužskou část publika.

Po skončení ženské kategorie byly pro závodníky připraveny ceny a následoval závěrečný nástup a vyhlášení výsledků soutěže v požárních útocích O pohár obcí Chmelná a Miřetice. Při zahájení závěrečného ceremoniálu na chvíli přestalo pršet, ale v jeho závěru se opět spustil déšť. Soutěž byla vyhodnocena, rozdány poháry, věcné a finanční ceny a originální diplomy.

Celý soutěžní den proběhl s jedinečnou atmosférou republikové soutěže, připraveny byly bohatě vybavené stánky s výborným občerstvením, jen počasí nebylo ideální, zataženo s deštěm a teplota kolem 17°C.

Ohlasy na celou akci byly velmi kladné, a i přes několik malých nedostatků se tedy pořadatelům a občanům z obou vesnic povedlo, tak jako v předchozích pěti ročnících akci i za deštivého počasí připravit a zorganizovat výborně.

Výsledky soutěže 6. srpna 2023 Miřetice + Chmelná (BNL)