V sobotu 25. dubna 2026 se ve Chmelné konal 1. ročník úklidové akce s názvem „Ukliďme Chmelnou“. Akce proběhla pod záštitou organizací Ukliďme Česko a Ukliďme svět, které nám poskytly balíčky s rukavicemi a pytli na odpadky.
V 15:00 hodin se před obecním úřadem za velkého nadšení sešlo celkem 33 dobrovolníků, z toho 11 dětí. Na začátku byli účastníci seznámeni s významem a průběhem této prospěšné akce. Následně vytvořili osm rodinných nebo kamarádských skupinek, rozdělili si rukavice a pytle a vyrazili na osm okruhů po Chmelné a jejím okolí. Přínosem pro všechny byl nejen pobyt v krásné přírodě, jejíž cesty jsou na několika místech lemovány novými alejemi, ale i smysluplná činnost, která zpříjemní pobyt v čisté krajině kolem naší malé vísky.
Během úklidu bylo zaznamenáno několik nevšedních událostí. Jedna malá slečna při sbírání odpadků kolem potoka nechtěně okusila hladinu i teplotu jeho vody, a tak raději předčasně ukončila svou činnost a odešla se domů osušit. Naopak jeden malý chlapec pocítil ve druhé polovině trasy „akutní žízeň“. Protože skupinka neměla s sebou nic k pití, přistoupila k improvizaci. Jejich trasa naštěstí vedla kolem studně, problémem však bylo, čím vodu nabrat. Nakonec posloužila papírová mapka, ze které se podařilo složit provizorní kelímek a žízeň zahnat. Pro dalšího to byla doslova srdeční záležitost, protože se úklidu v rámci rekonvalescence zúčastnil po operaci srdce, kterou před pár měsíci podstoupil.
Zhruba po dvou a půl hodinách pobytu v přírodě se všichni opět sešli na návsi a vyskládali k přistavenému kontejneru pytle plné odpadků. Některé musely být kvůli své hmotnosti ponechány na místě a odvezeny v příštích dnech. Celkem se naplnilo 24 pytlů, sebralo se 13 pneumatik a několik dalších těžkých kovových předmětů. Celková hmotnost odpadu mohla podle odhadu přesáhnout 200 kilogramů.
Na závěr se účastníci občerstvili, opekli buřty a povídali si o úspěšně odvedené práci. Každý narazil na množství nepořádku, nechyběly ani kuriózní nálezy, jako například boty, prázdné nábojnice či svinovací metr, ale také běžný odpad – nedopalky, víčka od piva, PET lahve, kelímky nebo plastové pytle, které se často nacházely ve škarpách. Nejvíce se však vyskytovaly igelitové fólie z krmiv pro skot, které vítr snadno roznáší po krajině, pokud nejsou řádně zabezpečeny. Děti se při sběru naučily, že takový odpad do přírody nepatří, a všichni účastníci si za odměnu odnesli samolepky s motivem pilné včelky a nápisem „dobrovolník 2026“.
Akce se velmi vydařila, jak díky vysokému počtu dobrovolníků, tak i dosažení společného cíle, k čemuž přispělo i příjemné jarní počasí. Posílila vztahy mezi zúčastněnými a ukázala, že podobné aktivity mají velký smysl. Organizátoři všem srdečně děkují a těší se na setkání při dalším ročníku i dalších podobných událostech.